KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
CHODSKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Ještě hrajou dudy

časopis Folklor 6/2006
Novým fenoménem života a kultury v českých zemích se stal od počátku devadesátých let minulého století nejen silný americký politický, ekonomický a mediální vliv, ale i fyzická přítomnost tisíců mladých Američanů. Vedeni touhou po dobrodružství a poznání začali často právě v našich zemích objevovat "divoký Východ" a starobylá a magická Praha se pro mnohé z nich stala obdobou Paříže po první světové válce. Podle některých statistik dodnes trvale žije v hlavním městě České republiky více než třicet tisíc Američanů. Mnozí z nich se naučili česky a stali se znalci některých fenoménů české a středoevropské kultury, s níž seznamují anglicky mluvící svět a kterou "znovu objevují" i pro českou veřejnost.
Do těchto souvislostí lze zařadit také vznik pozoruhodného dokumentárního filmu Ještě hrajou dudy. Dudy bez hranic (Call of Dudy. Bohemian Bagpipes Across the Bordur), na němž se podíleli producent Jefe Brown, dramaturg a scénárista Keith Jones, český režisér Radim Špaček a mnozí další. Jejich DVD zachycuje některé hudební osobnosti, soubory, festivaly, názory i samotné nástroje uchovávající a rozvíjející tradici dudáckého umění v jižních a západních Čechách a v sousedním Bavorsku. Dokumentární film přináší bohatý materiál, je výborně technicky zpracován a vhodně kombinuje původní záběry s výňatky z českých filmů s dudáckou tematikou (Strakonický dudák, Byl jednou jeden král, Špalíček) i z historických filmových dokumentů. DVD je dobře srozumitelné a kombinací mluveného slova a titulků v češtině, angličtině a němčině plně trojjazyčné. Výklad se odvíjí formou výpovědí praktických muzikantů a odborníků na dudáckou tematiku. Vše je natočeno s působivými záběry na hráče, jejich nástroje a barevné kroje v autentickém prostředí dudáckých festivalů či hospod (častý je záběr na pivo v plastovém! kelímku). DVD obsahuje jako bonus ucelené sekvence na témata: Josef Režný, Domažlická dudácká muzika, Michael Coach, Neil Smith, Pošumavská dudácká muzika, Iain MacDonald Band ze Skotska, Chodská vlna, které nemohly být ve filmu využity jako celky, avšak bylo by škoda je pominout.
Pro českého milovníka dud je zvláště zajímavý portrét vůdčí osobnosti strakonických festivalů, nedávného osmdesátníka Josefa Režného. Plastický obraz tohoto zakladatele Prácheňského souboru v roce 1949, sběratele lidových písní, spoluzakladatele Strakonického mezinárodního dudáckého festivalu v roce 1967 a (přes jeho osobní postihy) jedné z vůdčích osobností českého dudáckého hnutí i v době tzv. normalizace je vytvořen sestřihem filmových záběrů s Režným za více než půlstoletí.
V dokumentu hovoří nebo na dudy hrají rovněž další osobnosti, například britští "maskoti" strakonických mezinárodních festivalů, northumberlandští dudáci John Foerster Charlton a jeho pokračovatel Neil Smith z Newcastlu, skotský dudák Iain MacDonald z Glasgowa, Josef Kuneš z Domažlic, Martina Morysková ze souboru Chodská vlna, Tomáš Spurný z Krašlovic, Michael a Helga Vereno ze Salzburgu, etnologové či muzikologové Dr. Ralf Heimrath z Nabburgu a Dr. Adolf Reichenseer z Regensburgu a sběratel dud Herbert Grunwald z Mnichova. Ústřední osobností a dalším komentátorem se v druhé polovině dokumentu stává Michael Coach, Američan z Jižní Dakoty s českými předky. Ten u nás začal před několika lety studovat hru na dudy na základě Fulbrigthova stipendia a dosáhl v českém dudáckém prostředí záhy proslulosti.
Čeští, němečtí a rakouští dudáci i dotazovaní hudební odborníci potvrzují známou skutečnost, že dudácká hudba střední Evropy, například Pošumaví, Chebska a Bavorska byla relativně jednotvárná, což vyplynulo z tradiční geopolitické situace, stavby nástrojů a obdobného typu lidové hudby dané oblasti. Drobné odchylky byly způsobeny v závislosti na tom, zda se hudební útvary zpívaly česky nebo německy.
Kladů DVD je mnoho a nedostatků málo. Za zmínku stojí snad jen neorganické vsunutí problematiky odsunu sudetských Němců po druhé světové válce, která z převládající hudební tematiky vybočuje a navíc je viděna (například v některých formulacích dudáka Tomáše Spurného) zjednodušujícím způsobem. Americké tvůrce však v daném teritoriu asi natolik zaujala, že vybočili z autonomní hudební tematiky.
Celkově je dokumentární film velmi zdařilý a rozhodně stojí za zhlédnutí. Tvůrcům je třeba zároveň poděkovat za to, že ze svého úhlu pohledu připomněli tematiku, které česká hudební veřejnost nevěnuje v současné době větší pozornost.

Ještě hrajou dudy. Dudy bez hranic. DVD 52 minut. Peligroso Productions 2006.
Jan Vičar

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 14.01.2007 v 12:27 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
Sněhové zpravodajství
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba